Polsko 2005

u Boguši v Czluchově, Leba, Gdyně, Gdaňsk, Varšava

fotky z akce

Opět po více letech jsme byli na pár dní v Polsku. Pozvala nás naše dávná známá Boguša a její sestřenice Beata. Jeli jsme s Ivčou a Vaškem a s jezevčíkem Terynkou. První noc jsme dojeli kus za Katowice a tam přespali v docela slušném ne moc drahém hotelu.

Naši známí bydlí v Czluchově. Byli na nás perfektně připraveni. Mají chatu u místního jezera a tam se konala dobrá žranice – Beatin manžel Petr, plukovník ve výslužbě se chtěl pochlubit svými výpěstky a úlovky. Takže tu byly připravené různě upravené ryby se zeleninou a dále nás častoval svými tekutými výrobky – přepálil skoro vše ze zahrádky i puškvorec od vody a z toho byla zubrovka. Ivču s Vaškem pozvala Bogušina dcera Baša a vzala je se svým přítelem do místního zábavného centra.

Druhý den jsme si i my prohlédli město, minizoo a byli na obědě v zajímavé restauraci (měli tam historickou síň, vodopádky, plno kytek a akvária a klece s ptáky). K jídlu jsme měli měšečky plněné masovou směsí.

Pan plukovník nám pak zajistil ubytování v Lebě. Bylo to ve vojenské zotavovně, kde se zastavil čas a fungovalo to tam zcela v socialistickém duchu. Byli jsme se podívat na přesypy vidmy, kde jsme byli s Vláďou v roce 1979. K přesypům jsme jeli lodí po jezeře a zpět malým vláčkem.

Pak jsme jeli do Gdyně, kde nám Boguša zamluvila velice levné ubytování u jeptišek. Byly trochu nesvé z toho, že máme sebou psa, ale neměly to srdce nás vyhodit a představená asi celou noc nespala, protože měla strach, že nám ukradnou auto. Dostali jsme i večeři, ale bohužel jsme nemohli vyrazit do města, protože dům se zavíral již v 10. hodin a jeptišky šly spát.

Pak jsme opět jeli po stopách naší staré cesty – byli jsme na Helu, kde jsme pozorovali ohromné množství lidí na serfech a pak v Gdaňsku, kde se konaly zrovna Benedyktýnské trhy a tak tam bylo plno stánků s docela zajímavým zbožím. Koupili jsme si kousky pařeného sýra a Ivče jsem koupila slona z trávy. Gdaňsk jen kvete. Zajeli jsme i na Westerplatte a do Malborku. Na různých místech jsme se koupali v moři, ale bylo to spíše pro otužilce.

 Cestou domů jsme se zastavili ještě ve Varšavě ve Starém městě.

 

viz Polsko_1979   a   Polsko_2014 

hlavní stránka

 

verzi pro tisk ve wordu mohu na požádání zaslat meilem